LIVE. The winners of the Latin Grammy 2021

The expected day has arrived. The Latin Grammys award ceremony has begun with his premiere ceremony where the vast majority of technical awards and the most specific categories are delivered, which is conducted by Puerto Rican Kany García.

In this edition, artists such as Camilo, Juanes, Natalia Lafourcade and Juan Luis Guerra have great possibilities of making history.

Gloria Estefan, Fariña, Anitta, Guilia Be, Carlinhos Brown, Pedro Capó, Juan Luis Guerra, Camilo, Gloria Trevi, Mon Laferte, Descemer Bueno, Julio Reyes Copello, DJ Nelson, Sergio George, Gente de Zona, Grupo Firme, Jay Wheeler and Yotuel are some of those who will participate in the ceremony.

Other stars will also perform such as Christina Aguilera, Becky G, Nathy Peluso, Nicki Nicole, Rubén Albarrán, Omar Apollo, Paula Arenas, Bad Bunny, Banda El Recodo de Cruz Lizárraga, Ozuna, Danna Paola, Café Tacvba, Juanes, Natalia Lafourcade, La Húngara, Maná, Meme del Real, Diego del Morao, Nella, and Myke Towers, Rubén Blades, C Tangana, Caliber 50, La Arrolladora Banda El Limón by René Camacho, Los Dos Carnales, Antonio Carmona, Jorge Drexler and Alejandro Fernández, among others.

Carlos Rivera, Roselyn Sánchez and Ana Brenda will be the hosts of the 22nd Academy Awards, which begins live on the Univision network.

In the anteroom you can enjoy the parade on the red carpet at 7pm. /4p.m. if you have the East Coast signal and you live on the West Coast. The delivery ceremony will take place this Thursday, November 18 from the arena of the MGM Grand in Las Vegas.

As the winners are announced, we will be showing them here.

Best Tropical Song
“Bolero a la vida” / Omara Portuondo with Gaby Moreno
God wanted it that way ”/ Camilo, Ricardo Montaner, Yasmil Marrufo and Juan Luis Guerra Winners
“Happier than yesterday” / Chabuco
“Pambiche de novia” / Juan Luis Guerra
“An incredible dream (tribute to Jairo Varela)” / Dayhan Díaz and Charlie Cardona

Best Contemporary / Tropical Fusion Album
“Legendarios” / Billo’s
“Down River” / Diana Burco
“Brazil 305” / Gloria Estefan WINNER
“Riddles” / Pedrito Martínez
“The music of carnival – 20th anniversary” / Juventino Ojito y su Son Mocaná.

Best Traditional Tropical Album
“Gente con alma” / José Aguirre Cali Big Band
“Chabuco in Havana” / Chabuco
“Cha cha chá: Tribute to the traditional” / Alain Pérez, Issac Delgado and Orquesta Aragón WINNER
“Solos” / Jon Secada and Gonzalo Rubalcaba
“Cuban soul” / Leoni Torres.

Best merengue and / or bachata album
“Bachata Queen” / Alexandra
“Love Dance Merengue” / Manny Cruz
“The father of bachata his legacy (Anoñado I, II, III, IV)” / Luis Segura
“It’s merengue, is there a problem?” / Sergio Vargas WINNER
“Insanity / Fernando Villalona

Best Cumbia / Vallenato Album
“My crazy things” / Silvestre Dangond WINNER
“So that the speakers are smothered” / Diego Daza and Carlos Rueda
“From Buenos Aires to the world” / Los Ángeles Azules; “Essence”, Felipe Peláez
“Noche de serenata”, Osmar Pérez and Geño Gamez.

Best Salsa Album
“Salsa Plus!” / Rubén Blades and Roberto Delgado & Orchestra WINNER
“In quarantine” / The Great Combo of Puerto Rico;
“The day is today” / Willy García
“Colleagues” / Gilberto Santa Rosa
“In Barranquilla I stay, the album tribute to Joe Arroyo” / various artists.

Best Long Version Music Video
“A second MTV Unplugged” / Café Tacvba
“Mulher” / Carolina Deslandes
“Between sea and palm trees” / Juan Luis Guerra WINNER
“Origin (documentary)” / Juanes
“Whoever plays me listens to my voices (documentary)” / Gastón Lafourcade

Best Short Version Music Video
“An Eternal Love” / Marc Anthony WINNER
“Reza Forte” / BaianaSystem with BNegão
“My footprint” / Fuel Fandango with Maria Jose Llergo
“Visceral” / Fran, Carlos Do Complexo & Bibi Caetano
“At once” / Selena Gomez.

Producer of the year
Alizzz
Edgar barrera WINNER
Bizarrap
Marcos Sanchez
Dan Warner.

Best Recording Engineering for an Album
“BPM” / Nelson Carvalho, engineer; Leo Aldrey and Rafael Giner, mixers; Tiago de Sousa, Mastering Engineer (Salvador Sobral)
“Bruma: Celebrating Milton Nascimento” / Roger Freret, engineer; Claudio Spiewak, mixer; André Dias, mastering engineer (Antonio Adolfo)
“The Madrileño” / Orlando Aispuro Meneses, Daniel Alanís, Alizzz, Rafa Arcaute, Josdán Luis Cohimbra Acosta, Miguel De La Vega, Máximo Espinosa Rosell, Alex Ferrer, Luis Garcie, Billy Garedella, Patrick Liotard, Ed Maverick, Beto Mendonça, Jaime Navarro, Alberto Pérez, Nathan Phillips, Harto Rodríguez and Federico Vindver, engineers; Delbert Bowers, Alex Ferrer, Jaycen Joshua, Nineteen85, Lewis Pickett, Alex Psaroudakis and Raül Refree, mixers; Chris Athens, Mastering Engineer (C. Tangana) WINNERS
“Iceberg” / Mauro Araújo, engineer; Andre Kassin, mixer; Carlos Freitas, mastering engineer (Priscila Tossan)
“A song for Mexico, Vol. II” / Pepe Aguilar, Rodrigo Cuevas, José Luis Fernández, Camilo Froideval, Edson R. Heredia, Manu Jalil, Rubén López Arista, Nacho Molino, David Montuy, Lucas Nunes, Alan Ortiz Grande and Alan Saucedo, engineers; Rubén López Arista, mixer; Michael Fuller, Mastering Engineer (Natalia Lafourcade).

Better packaging design
“Colegas” / Ana Gonzalez, art director (Gilberto Santa Rosa) WINNER
“Whatever I want” / Boa Mistura, art directors (Dani Martín)
“Madrid Nuclear” / Emilio Lorente, art director (Leiva)
“Puta” / Emilio Lorente, art director (Zahara)
“Swallow or spit” / Marc Donés, art director (Jarabe de Palo).

Best Alternative Song
“Grab” / Nathy Peluso
“Antidiva” / Velvety
“Trust” / Gepe and Vincentico
“Nominao” / C. Tangana and Jorge Drexler WINNER
“You forgot” / C. Tangana and Omar Apollo

Best Alternative Music Album
“Kick I” / Arca
“Tropiplop” / Velvety
“Goat” / Goat
“A second MTV Unplugged” / Café Tacvba
“Cramp” / Nathy Peluso WINNER

Best urban song
“A fire” / Farina
“Agua” / Tainy & J Balvin)
“Dákiti” / Bad Bunny and Jhay Cortez
“Curiosity” / Myke Towers
“Homeland and life” / Yotuel, Gente de Zona, Descemer Bueno, Maykel Osorbo, El Funky WINNER

Best Urban Fusion / Performance
LOVE IS A FASHION / Alcover, Juan Magan & Don Omar
TATTOO (REMIX) / Rauw Alejandro & Camilo WINNER
NATHY PELUSO: BZRP MUSIC SESSIONS, VOL. 36./ Bizarrap & Nathy Peluso
DIPLOMATIC / Major Lazer / Guaynaa
HAWÁI (REMIX) / Maluma & The Weeknd

Best Latin Jazz / Jazz Album:
“Bruma: Celebrating Milton Nascimento” / Antonio Adolfo
“Ontology” / Roxana Amed
“Family” / Edmar Castaneda
“Voyager” / Iván Melon Lewis WINNER
“The art of the bolero” / Miguel Zenón and Luis Perdomo.

Best Flamenco Music Album
“Purebred soul” / Paco Candela
“A new universe” / Pepe de Lucía WINNER
“Amor” / Israel Fernández and Diego del Morao
“Heritage” / Rafael Riqueni
“The king” / María Toledo

Best Tango Album
“Tango of the Americas” / Pan American Symphony Orchestra
“348” / Federico Pereiro
“100 years” / Revolutionary Quintet
“Tanghetto Plays Piazzolla” / Tanghetto
“Tinto Tango Plays Piazzolla” / Tinto Tango. WINNER

Best Folk Album
“Past love” / Leonel García
“Jemas” / Tato Marenco
“Ancestras” / Petrona Martinez WINNER
“Reborn” / Nahuel Pennisi
“Vocal” / Alejandro Zavala.

Best Instrumental Album
“Entretiempo y tiempo” / Omar Acosta and Sergio Menem
“Cristovão Bastos e Rogério Caetano” / Cristovão Bastos e Rogério Caetano
“Canto da praya – Ao vivo” / Hamilton de Holanda e Mestrinho
“Le Petit Garage (Live)” / Ara Malikian
“Toquinho and Yamandu Costa – Bachianinha (Live at Rio Montreux Jazz Festival)” Toquinho and Yamandu Costa. WINNER

Best Pop / Rock Song
“Sometimes” / Diamante Eléctrico, composers (Diamante Eléctrico)
“Cosmos (antisistema solar)” / Santi Balmes and Julián Saldarriaga, composers (Love of Lesbian)
“The duel” / Sergio Eduardo Acosta and León Larregui, composers (Zoé)
“Ganas” / Zoe Gotusso, Nicolás Landa and Diego Mema, composers (Zoe Gotusso)
“Hong Kong” / C. Tangana, Jorge Drexler and Andrés Calamaro WINNER

Best Pop / Rock Album
“Look what you made me do” / Electric Diamond;
“My Greatest Hits” / Adan Jodorowsky & The French Kiss
“Origin” / Juanes WINNER
“VEHN” / Love of Lesbian
“The reflection” / Laser Rays.

Best rock song
“Now 1” / Vicentico WINNER
“Distintos” / Andrés Giménez and Andreas Kisser, composers (De La Tierra)
“El sur” / Santi Balmes and Julián Saldarriaga, composers (Love of Lesbian with Bunbury);
“I did everything wrong” / Anabella Cartolano, composer (The Minor Leagues)
“Venganza” / Emiliano Brancciari and Nicki Nicole, composers (No Te Va Gustar and Nicki Nicole).

Best Rock Album
“Intensive levitation course” / Bunbury
“Control” / Cyanide Candies
“Los Mesoneros Live from Pangea” / Los Mesoneros
“Light” / You Will Not Like It
“The bright well” / Vicentico WINNER

Best singer-songwriter album
“Alemorology” / AleMor
“Mendó” / Alex Cuba
‘Six’ / Mon Laferte WINNER
“Tomorrow I’ll write you another song” / Covi Quintana
“The tree and the forest” / Rozalén

Best Christian Album (in Spanish)
“Golden hour” / Anagrace
“I saw myself” / Aroddy WINNER
“Redemption” / Aline Barros
“I found life” / Majo and Dan
“Miracle of loving” / William Perdomo.

Best Regional Mexican Song
“Down Here” / Christian Nodal WINNER
“Cicatrices” / Nora González with Lupita Infante
“40 y 21” / Erika Vidrio, composer (Beto Zapata);
“Let our love be known” / Mon Laferte and Alejandro Fernández
“Yours and mine” / Camilo and Los Dos Carnales

Best Tejano Music Album
“Pa ‘la pista y pa’l pisto, Vol. 2” / El Plan WINNER
“Back on Track” / Ram Herrera
“Historical” / The Fever
“Incomparable” / Solid
“One kiss is enough” / Vilax.

Best Band Music Album
“Live digital world concert” / Banda El Recodo de Cruz Lizárraga
“Vivir la vida” / Banda Los Recoditos
“Without fear of success” / Banda Los Sebastianes
“Arriving at the ranch” / Joss Favela
“We have fun achieving the impossible” / Grupo Firme. WINNER

Best Latin Music Album for Children
“Another return to the sun” / Cantoalegre
“Danilo & Chapis, Vol. 1” / Danilo & Chapis
“Lullabies” / My House Is Your House
“Nanas consentidoras” / Victoria Sur
“Tu Rockcito Filarmónico” / Tu Rockcito y Orquesta Filarmónica de Medellín WINNER

Best Ranchera / Mariachi Music Album
“When you fall in love” / El Bebeto
“A mis 80’s” / Vicente Fernández WINNER
“#Charramillennial – Lady” / Nora González
“Ay ay ay! (Super Deluxe) ”/ Christian Nodal
“I am Mexico” / Pike Romero.

Best Contemporary Classical Work / Composition
“Concerto for violin and orchestra – Remembranzas” / Héctor Infanzón and William Harvey
“Cuatro” / Orlando Jacinto García with Amernet String Quartet
“From the land I live in” / Eddie Mora, composer (Contemporary University Ensemble (ECU) & Cartago Concert Band (BCC))
“Falling Out of Time” / Osvaldo Golijov
“Music from Cuba and Spain, Sierra: Sonata for guitar” / Manuel Barrueco. WINNER

Best arrangement
“Blue in Green (Sky and Sea)” / Kendall Moore, arranger (Roxana Amed)
“Tierra mestiza” / César Orozco, arranger (America Viva Band)
“Adiós Nonino” / Jorge Calandrelli, arranger (Jorge Calandrelli)
“Um Beijo” / Vince Mendoza, arranger (Melody Gardot)
“Hopefully it rains coffee (private version)” / Juan Luis Guerra, arranger (Juan Luis Guerra) WINNER

Best Classical Music Album
“Revolution: Beethoven – Symphonies 1 to 5” / Jordi Savall & Le Concert des Nations
“Claudio Santoro: A Comprehensive Work for Cello and Piano” / Ney Fialkow & Hugo Pilger
“Latin American Classics” / Kristhyan Benitez; Jon Feidner, producer WINNER
“Music from Cuba and Spain, Sierra: Sonata for guitar” / Manuel Barrueco
“Three concerting stories” / Héctor Infanzón; Konstantin Dobroykov

Best Pop Song
GOODBYE / Sebastián Yatra
THERE / Nella / Twelve Margaritas
BONITA SONG / Carlos Vives & Ricky Martin)
THE WOMAN / Mon Laferte & Gloria Trevi
LIFE OF RICO / Camilo WINNER

We would love to give thanks to the writer of this article for this incredible content

LIVE. The winners of the Latin Grammy 2021