Find the full list of the 2021 Oscars

CINEMA – It was the big favorite, and it did not fail. “Nomadland” came out as a big winner at the 2021 Oscars ceremony. Best Film, Best Actress (Frances McDormand) and Best Director (Chloé Zhao): the unique hybrid feature-length road movie, social drama and documentary – which follows elderly Americans living on the roads after having lost everything during the “subprime” crisis, was all the rage in Hollywood this Sunday, April 25.

Find below the rest of the rewards awarded during the evening which took place in person in Los Angeles, despite the Covid-19 epidemic.

Best film

“Nomadland” – WINNER

“The Father”

“Judas and the Black Messiah”

“Mank”

“Minari”

“Promising Young Woman”

“Sound of Metal”

“The Trial of the Chicago 7”

Best actor

Anthony Hopkins (“The Father”) – WINNER

Riz Ahmed (“Sound of Metal”)

Chadwick Boseman (“Ma Rainey’s Black Bottom”)

Gary Oldman (“Mank”)

Steven Yeun (“Minari”)

Best actress

Frances McDormand (“Nomadland”) – WINNER

Viola Davis (“Ma Rainey’s Black Bottom”)

Andra Day (“The United States v. Billie Holiday”)

Vanessa Kirby (“Pieces of a Woman”)

Carey Mulligan (“Promising Young Woman”)

Best Supporting Actor

Daniel Kaluuya (“Judas and the Black Messiah”) – WINNER

Sacha Baron Cohen (“The Trial of the Chicago 7”)

Leslie Odom Jr. (“One Night in Miami”)

Paul Raci (“Sound of Metal”)

Lakeith Stanfield (“Judas and the Black Messiah”)

Best Supporting Actress

Yuh-Jung Youn (“Minari”) – WINNER

Maria Bakalova (‘Borat Subsequent Moviefilm ”)

Glenn Close (“Hillbilly Elegy”)

Olivia Colman (“The Father”)

Amanda Seyfried (“Mank”)

Best director

Chloé Zhao (“Nomadland”) – WINNER

Thomas Vinterberg (“Another Round”)

David Fincher (“Mank”)

Lee Isaac Chung (“Minari”)

Emerald Fennell (“Promising Young Woman”)

Best international film

“Drunk” (Denmark, Netherlands, Sweden) – WINNER

“Shao Nian De Ni” (Hong Kong)

“The Collective Affair” (Romania)

“The man who sold his skin” (Tunisia)

“Aida’s voice” (Bosnia)

Best Documentary Film

“My Octopus Teacher,” Pippa Ehrlich, James Reed and Craig Foster – WINNER

“Crip Camp,” Nicole Newnham, Jim LeBrecht and Sara Bolder

“The Mole Agent,” Maite Alberdi and Marcela Santibáñez

“Time,” Garrett Bradley, Lauren Domino and Kellen Quinn

“Collective,” Alexander Nanau and Bianca Oana

Best Documentary Short

“Colette,” Anthony Giacchino and Alice Doyard – WINNER

“A Concerto Is a Conversation,” Ben Proudfoot and Kris Bowers

“Do Not Split,” Anders Hammer and Charlotte Cook

“Hunger Ward,” Skye Fitzgerald and Michael Scheuerman

“A Love Song for Latasha,” Sophia Nahli Allison and Janice Duncan

Best animated film

“Soul” (Pixar) – WINNER

“Onward” (Pixar)

“Over the Moon” (Netflix)

“A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon” (Netflix)

“Wolfwalkers” (Apple TV Plus / GKIDS)

Best animated short

“If Anything Happens I Love You” (Netflix) – WINNER

“Burrow” (Disney Plus / Pixar)

“Genius Loci” (Kazak Productions)

“Opera” (Beasts and Natives Alike)

“Yes-People” (CAOZ hf. Hólamói)

Best Fictional Short Film

“Two Distant Strangers” – WINNER

“Feeling Through”

“The Letter Room”

“The Present”

“White Eye”

Best Adapted Scenario

“The Father,” Christopher Hampton and Florian Zeller – WINNER

“Borat Subsequent Moviefilm”

“Nomadland”

“One Night in Miami”

“The White Tiger”

Best Original Screenplay

“Promising Young Woman,” Emerald Fennell – WINNER

“Judas and the Black Messiah”

“Minari”

“Sound of Metal”

“The Trial of the Chicago 7”

Best Original Song

“Fight for You,” (“Judas and the Black Messiah”) – WINNER

“Hear My Voice,” (“The Trial of the Chicago 7”)

“Húsavík,” (“Eurovision Song Contest”)

“Io Si (Seen),” (“The Life Ahead”)

“Speak Now,” (“One Night in Miami”)

Best Film Music

“Soul,” Trent Reznor, Atticus Ross, Jon BatisteWINNER

“Da 5 Bloods,” Terence Blanchard

“Mank,” Trent Reznor, Atticus Ross

“Minari,” Emile Mosseri

“News of the World,” James Newton Howard

Best Editing

“Sound of Metal,” Mikkel EG Nielsen – WINNER

“Nomadland,” Chloe Zhao

“Promising Young Woman,” Frédéric Thoraval

“The Trial of the Chicago 7,” Alan Baumgarten

“The Father,” Yorgos Lamprinos

Best photography

“Mank,” Erik Messerschmidt – WINNER

“Judas and the Black Messiah,” Sean Bobbitt

“News of the World,” Dariusz Wolski

“Nomadland,” Joshua James Richards

“The Trial of the Chicago 7,” Phedon Papamichael

Best scenery

“Mank” – WINNER

“The Father”

“Ma Rainey’s Black Bottom”

“News of the World”

“Tenet”

Better visual effects

“Tenet,” Andrew Jackson, David Lee, Andrew Lockley and Scott Fisher – WINNER

“Love and Monsters,” Matt Sloan, Genevieve Camilleri, Matt Everitt and Brian Cox

“The Midnight Sky,” Matthew Kasmir, Christopher Lawrence, Max Solomon and David Watkins

“Mulan,” Sean Faden, Anders Langlands, Seth Maury and Steve Ingram

“The One and Only Ivan,” Nick Davis, Greg Fisher, Ben Jones and Santiago Colomo Martinez

Best sound mixing

“Sound of Metal,” Nicolas Becker, Jaime Baksht, Michelle Couttolenc, Carlos Cortés and Phillip Bladh – WINNER

“Greyhound,” Warren Shaw, Michael Minkler, Beau Borders and David Wyman

“Mank,” Ren Klyce, Jeremy Molod, David Parker, Nathan Nance and Drew Kunin

“News of the World,” Oliver Tarney, Mike Prestwood Smith, William Miller and John Pritchett

“Soul,” Ren Klyce, Coya Elliott and David Parker

Best Costume Design

“My Rainey’s Black Bottom,” Ann Roth – WINNER

“Emma,” Alexandra Byrne

“Mank,” Trish Summerville

“Mulan,” Bina Daigeler

“Pinocchio,” Massimo Cantini Parrini

Best Makeup and Hairstyles

“My Rainey’s Black Bottom,” Sergio Lopez-Rivera, Mia Neal, Jamika Wilson – WINNER

“Emma,” Marese Langan, Laura Allen, Claudia Stolze

“Hillbilly Elegy,” Eryn Krueger Mekash, Patricia Dehaney, Matthew Mungle

“Mank,” Kimberley Spiteri, Gigi Williams, Colleen LaBaff

“Pinocchio,” Mark Coulier, Dalia Colli, Francesco Pegoretti

See also on The HuffPost: the speech of this actor 8 years after his award will melt you

We want to give thanks to the writer of this post for this remarkable content

Find the full list of the 2021 Oscars

Hank Gilbert